.

.

piątek, 23 grudnia 2016

Święta...gdzieś tam

Szelest ozdobnego papieru, ukradkiem po szafach upychane prezenty, światełka na choince, ozdoby,... daleko, ale jednak po swojsku, tradycyjnie, tak jak wyniosło się z domu.
Święta są chyba wyjątkowo trudnym czasem dla emigrantów. Zwłaszcza gdy spędza się je tak daleko. W te dni jakoś bardziej niż zwykle tęskni się za domem, za gwarem przy stole, za tym całym zamieszaniem wigilijnym, na które swego czasu trochę kręciło się nosem, gdy w domu
rodzinnym odbywało się istne szaleństwo. Teraz gdy wspominam ten czas, myślę o samej sobie- młode to głupie, nie docenia... Teraz rozumiem, wiem, doceniam.
W Boże Narodzenie jeszcze więcej myśli się o tych co zostali w kraju, o rodzicach, bliskich osobach, przyjaciołach i o Polsce. My emigranci... W czasie świąt Polska wydaje nam się jakby odleglejsza, a jednocześnie jakby piękniejsza i lepsza z wszystkimi jej tradycjami. Może w czasie świąt trochę bardziej idealizujemy nasz kraj? Jednak się tęskni, emigranci wiedzą to najlepiej. I mimo iż gdzieś tam w świecie, to podtrzymujemy polską tradycję.

Mieszaniu w garnkach towarzyszą wesołe takty świątecznych piosenek.
Grzyby? norweskie - ale z lasu. Kapusta kiszona? litewska ze sklepu od Turka -ale ważne, że jest. Buraki? chyba importowane -ale są. Zamiast karpia łosoś- ale też przecież kiedyś pływał, a wszystko po to by przygotować polską wigilię, by tradycji stało się za dość.
Zapachy roznoszące się po całym mieszkaniu. Aromat pomarańczy i goździków.
Obrus, sianko- a nie, sianka w tym roku u mnie brak, ale jest za to opłatek przysłany przez rodziców.
I będziemy dzielić się tym opłatkiem, a przed oczami staną inne Wigilie, te spędzane kiedyś w Polsce. W sercu nostalgia i tęsknota.
Rozbrzmiewa pierwsza nuta polskiej kolędy.
Wesołych Świąt wszystkim, Wesołych Świąt.

4 komentarze :

 1. Raz jeden spędzałam Święta Bożego Narodzenia z rodziną za granicą. I to były najgorsze moje święta pod względem emocjonalnym. Brakowało mi rodziców i mimo iż z nimi rozmawiałam przez telefon obiecałam sobie, że już więcej nie dopuszczę do tego by w ten Magiczny Czas być z dala od nich...

  Magicznych Świąt!

  OdpowiedzUsuń
 2. moje w tym roku w Niemcowie, pierwsze bez Królowej Matki... spokojnego Wam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witaj jak dla mnie nie Drewniana. Życzę tobie Szczęśliwego Nowego Roku. Byś w tym Nowym Roku, mogła zapomnieć smutek, nostalgie i wszystkie złe rzeczy, które były udziałem Starego Roku. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Moje święta były miłe i sielskie, ale brak tej magii jaką się czuło "za dzieciaka"
  Fajnie, ze "u Turka" można sporo odpowiednich smakołyków świątecznych dostać!

  OdpowiedzUsuń