.

.

niedziela, 15 maja 2016

17 maj

Nastał w Norwegii dłuuugi majowy weekend. Każdy z tego powodu radosny, wyluzowany, szczęśliwy. W końcu 4 dni laby to nie byle co ;).  Się ma , się korzysta, się odpoczywa.
Zbliża się bardzo ważne narodowe święto Norwegów- Święto Konstytucji. Odpowiednik naszego 3-go maja. 
To, że wkrótce będzie 17 maja widać wszędzie, zwłaszcza w sklepach. Wtedy wszystko przyobleka się w narodowe barwy- czerwień, niebieski i biel. W kwiaciarniach bukiety kwiatów układane są w tychże kolorach. W sprzedaży są serwetki, świece, trąbki, bębenki i wiele innych akcesoriów wszystko nawiązujące kolorystyką do norweskiej flagi. Nawet piknikowe naczynia jednorazowe też nawiązują do barw narodowych.


Również cukiernicy prześcigają się tworzeniu patriotycznych smacznych dzieł.

I gdy nadchodzi ten dzień rankiem 17 maja w wielu miejscach Norwegii słychać wystrzały z armat i wszędzie powiewają norweskie flagi. Tak rozpoczyna się celebrowanie jednego z najważniejszych dni w roku- Dnia Konstytucji.
 I nagle chłodni Norwedzy robią się bardzo serdeczni, uśmiechnięci, wylewni. Radosnym pozdrowieniom na ulicach nie ma końca.
Przywdziewają swoje narodowe stroje zwane bunadami.

Tego dnia organizowane są korowody, które zachwycają mnogością kolorów, różnorodnością prezentowanych pokazów i na które ja sama chętnie pędzę i występuję w roli widza, bo jest na co popatrzeć. Tańce, hulańce, swawola, śpiewy. Pokazy motokrosowe, akrobatyczne, teatralne, woltyżerka i wiele wiele innych.
Oczywiście wszyscy obserwatorzy czekają na wystąpienie w korowodzie rusów, czyli norweskich maturzystów, którzy w ostatnim dniu laby, przed czekającymi ich egzaminami popisują się i wygłupiają. Ich występ często odbiega od obyczajowości i czasem przyzwoitości( może dlatego zawsze idą na końcu ;)), ale nikt nie czuje się zgorszony. Wszyscy są rozbawieni i pozytywnie nastawieni. I chyba o to właśnie w tym chodzi. Sama radość, zero przymusu.


Mimo iż jestem Polką zazdroszczę im tej radości i tego w jaki sposób świętują ciesząc się świętem konstytucji i niepodległością. Nie ma tutaj jak u nas bezsensownych demonstracji, rozbojów, czy aktów wandalizmu. Napuszonych politycznych przemówień też ludziom oszczędzono ;P. Za to jest sama radość, jedność i wspólnota w dzieleniu się swoją radością. I to jest chyba najważniejsze.
Żałuję, że my w Polsce nie potrafimy tak świętować, że nie potrafimy się tak cieszyć. Może dlatego, że nie dorośliśmy? a może nas nie nauczono? i może by się i chciało uczcić to jakoś, ale strach na ulicę wyjść by w łeb nie oberwać, gdy ci najbardziej patriotyczni ubrani w dresy demolują w około co się da.
Kiedyś jedna Norweżka zapytała się mnie czy u nas też są ulice przystrajane kwiatami, flagami itp... hmm.. odpowiedziałam, że u nas ulice są przede wszystkim obstawione policją w pełnej gotowości, gdy co poniektórym myli się święto państwowe z polem bitwy. Ot co...


6 komentarzy :

 1. Jeżeli nie staniemy ponad podziałami nie mamy szans na taką otwartą radość i dumę z tego, iż jesteśmy Polakami...

  OdpowiedzUsuń
 2. niebawem nie będzie świeta konstytucji i niepodległości... smutne to, bo jak świętować twór który niby jest, a w rzeczywistości nikt go nie przestrzega...

  OdpowiedzUsuń
 3. A bo widać: jak nie wojujemy, to nie świętujemy! Choć zbyt wielkie uogólnienie pewnie, niesprawiedliwe?

  Jakoś nie to co trzeba "z zachodu" (albo z Północy) sprowadzamy!

  OdpowiedzUsuń
 4. kiedy u ns będzie taka radość i spontaniczność takie wszystko z serca nie z przymusu...

  OdpowiedzUsuń
 5. Piekne swieto
  pozdrawiam cieplo ulka

  OdpowiedzUsuń
 6. Radość... u nas też są takie dni kiedy po ulicach suną korowody przebierańców, takie regionalne święto, wtedy młodzież dostaje symboliczny klucz i miasto oddawane jest we władanie młodych. Jest kolorowo, wesoło :)

  Clara

  OdpowiedzUsuń