.

.

sobota, 18 marca 2017

Påskekrim- czyli wielkanocne czytanie po norwesku

Zbliżają się święta Wielkanocne, więc w Norwegii ruszyła sprzedaż kryminałów. To ich  ciekawa tradycja świąteczna i chyba najbliższa memu czytelniczemu sercu ;).
Påske-wielkanoc, krim- wiadomo kryminał.
Påskekrim- to książki z historiami kryminalnymi, które Norwedzy czytają namiętnie w okresie wielkanocnym. W księgarniach, marketach, nawet stacjach benzynowych ustawiane są całe regały tylko i wyłącznie z kryminałami, które w tym okresie sprzedawne są w cenach promocyjnych i na które jest bardzo duży popyt.
Skąd wziął się ten zwyczaj? Zapoczątkowała go powieść "Bergenstoget plyndret i natt" (Splądrowany nocny pociąg do Bergen) Jonathana Jerva, wydana w okresie wielkanocnym w 1923 roku. Ciekawostką jest to iż została wydana w Aftenposten (dzienniku norweskim) jako zapowiedź nowej książki tego autora. Jednak zrobione zostało to w taki sposób, iż wiele osób patrząc na nagłówek myślało, że historia tam opisana działa się naprawdę. Książka wzbudziła olbrzymie zainteresowanie i czytelnicy tym  chętniej sięgnęli po najnowszy kryminał. Od tego czasu, co roku przed Wielanocą wydawane są  coraz to nowe powieści kryminalne, z coraz bardziej chwytliwymi i przyciągającymi wzrok nie tylko tytułami ale i okładkami.
W okresie świątecznym stacje telewizyjne również emitują filmy i seriale kryminalne. A dodatkową ciekawostką jest to, że nawet na kartonach mleka drukowane są, krótkie, obrazkowe historyjki w formie mini komiksu, również w temacie krim ;)
Ponieważ czytoholikiem jestem od zawsze, to tym chętniej dobry kryminał przedłożyłabym nad świąteczne biesiadowanie. Chociaż w tym roku plany wielkanocne są bardziej aktywne,a co najważniesze, jak najbardziej rodzinne. Oczywiście siedzenie przy stole będzie zaliczone, ale potem... gdzieś, coś i w teren. W końcu po ośmiu latach pobytu tutaj popłynę promem po fiordach.... hmmm no i zobaczymy czy... "będą mi z ręki jeść". 

8 komentarzy :

 1. skandal by był jakby Ci z ręki nie jadły!!!!!!!!!!! ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. co kraj to obyczaj...
  u nas króliczki zajączki jajeczka już się wszędzie mnożą

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też przedłożyłabym dobry kryminał nad najsmaczniejsze frykasy a ostatnio wprawdzie nie norweskie ale szwedzkie.

  OdpowiedzUsuń
 4. I czytasz po Norwesku te kryminały???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytanie po norwesku?- to dopiero byłby kryminał, nie relaks :P

   Usuń
 5. Nie miałam pojęcia że jest tam taka tradycja, zaciekawiło mnie to.

  OdpowiedzUsuń